تاریخ ارسال:۱۳۹۶/۸/۱۱ بازدید کننده:۵۰۹ نویسنده:مینایی

hdr تلویزیون چیست؟

hdr تلویزیون چیست؟

در این مقاله از سایت بانه استار به اختصار درمورد HDR ( دامنه حرکتی بالای رنگ ها ) وHDR10  توضیح داده شده است.چیزهایی که شما باید در مورد جدیدترین کیفیت تصویر روز دنیا که توسط شرکت های معتبرسازنده ی تلویزیون اعلام شده بدانید.همچنین به برخی سوالات رایج در این زمینه جواب خواهیم داد .سوالاتی ازقبیل :

HDR چیست؟

 چگونه می توانم بدانم که تلویزیون  HDR باسازگار است؟

واینکه چه چیزی تلویزیونHDR  را می سازد؟


HDR  چیست؟ معنای لغوی این اصطلاح ، دامنه دینامیک بالا است.  واضح تر بگیم به معنی کنتراست بهتر، سطح روشنایی بیشتر و پالت رنگی گسترده تر است. یعنی وقتی فیلمی را از تلویزیون تماشا میکنیم به واقعیت نزدیک تراست و طبیعی تر دیده می شود.  بحث این است که چشمان انسان می تواند رنگ های سفید روشن وسیاه تیره را تشخیص دهد اما HDR قصد دارد با پویایی بیشتری نسبت به تلویزیون های سنتی این امر را بهبود بخشد.

محتوای HDR  ، جزئیات مربوط به تاریک ترین و درخشان ترین نقاط تصویری را که با استفاده از استانداردهای قدیمی مانندRec.709  از دست می دهند، حفظ می کند.  همچنین اجازه می دهد تا رنگ های طبیعی ، واقعی تر به زندگی و جوری که در زندگی واقعی می بینیم  دیده شوند .


HDR10  یک فرم استاندارد HDR است و مدتهاست که در حال رقابت با نسخه Dolby ی خود از تکنولوژیDolby Vision  است. در حال حاضر شرکت سامسونگ استاندارد خود را به نام 10HDR  معرفی کرده است و سایت اینترنتی آمازون نیزاعلام کرده است که بخش ویدیویی این شرکت آن را پشتیبانی می کند .
 

با این توضیحات اولیه این نکته برداشت می شود که: کنتراست و رنگ دو امر کلیدی هستند که درهنگام بحث در موردHDR  بایستی در نظرگرفته شوند . در اینجا یک بحث مهم و یک سوال اساسی وجود دارد :

چگونه می توانم بدانم که تلویزیون با HDR سازگار است؟

امن ترین راه این است که لوگویUltra HD Premium  را جستجو کنید . این یک مهر تایید توسط اتحادیه سازندگان  UHD( یک گروه از شرکت های فن آوری و تولید کنندگان محتوای کیفیت تصویر) است.  میخواهیم مشتری هنگام خرید سردرگم نشود چون سواستفاده های زیادی در این مورد صورت گرفته است .

قبلا HDR بر روی مجموعه ای از استانداردها توافق کرده بود تا آنها را تعریف کند، که به موجب آن بسیاری از تلویزیون ها صرف نظر از مشخصات یا کیفیت تصویر، دارای یک برچسبHDR  بر روی جعبه بودند. هرچند که تولید کنندگان تلویزیون و سازندگان این نوع  محتوایHDR  نیز بسیار کم بودند.
با برچسب  Premium UHD، ما اکنون به طور دقیق و با توجه به مشخصات تلویزیون می دانیم که سازگار باHDR  است.

گفتنی است که همه تلویزیون هایی که می گویند HDR دارند دارای گواهینامهUHD  نیستند.  در این موارد، شما برخی از مزایای استفاده ازHDR  را دریافت خواهید کرد، اما ممکن است این تلویزیون ها بهترین تجربه ممکن را ارائه ندهند.  مجددا تکرار میکنیم که به طور کلی بهترین و ایمن ترین راه برای خرید تلویزیون های HDR خرید تلویزیون های با برچسبUHD Premium  است.

 

برچسب PREMIUM UHD  در تلویزیون های HDR

 

چه چیزی تلویزیونHDR را می سازد؟

دو چیزوجود دارد که تلویزیونHDR را تعریف می کند. عملکرد کنتراست و تعداد رنگ هایی که می تواند نمایش دهند.

بیایید با اولین مورد شروع کنیم.

کنتراست: کنتراست یکی از مهمترین عوامل در چگونگی نمایش یک تصویر تلویزیونی است و بخش مهمی است از آنچه HDR تلویزیون را می سازد. این موضوع به تفاوت بین نور و تاریکی اشاره دارد. هرچه تفاوت بیشتر باشد، «کنتراست» بیشتر است.

در اینجا دو جزء وجود دارد. یکی ازاین موارد روشنایی ملایمی است که هنگام روشن کردن تلویزیون دیده می شود به این معنی که تلویزیون چگونه می تواند روشن شود، و واحد اندازه گیری آن"nit"می باشد.  یک نیت را معادل روشنایی یک شمع در نظر بگیرید.
مورد دیگراندازه گیری سطح سیاه است.  همانند میزان روشنایی سطح ، سطح سیاه نیز به این اشاره دارد که چگونه یک تصویر تلویزیون می تواند ظاهر شود و این مورد نیز در nit اندازه گیری می شود.  به عنوان مثال، یک تلویزیون می تواند روشنایی پررنگ 400 نیت و سطح سیاه از 0.4 نیت داشته باشد.


تفاوت بین روشنایی اوج و سطح سیاه به عنوان نسبت کنتراست شناخته می شود . تلویزیون های HDR باید استانداردهای خاصی را برای روشنایی درخشان و سطح سیاه ارائه دهند که به آنها در نمایش فوق العاده ی تصاویر و حرکات پویا کمک می کند.

رنگ: دومین مورد از جنبه های سازنده ی HDR است. هنگامی که بحث از رنگ می شود، تلویزیون باید قادر به پردازش آنچه که به رنگ 10 بیتی یا عمیق شناخته می شود باشد. رنگ 10 بیتی به یک سیگنال معادل یک میلیارد رنگ اختصاص دارد.  درمقایسه با کیفیتBlu-ray  بایستی بدانیم که Blu-ray از رنگ 8 بیتی استفاده می کند که تقریبا معادل 16میلیون رنگ متفاوت است . با استفاده از رنگ 10بیتی، تلویزیون HDR قادر خواهد بود طیف وسیعی از سایه های رنگی را تولید کند، و میزان تفاوتی که بصورت آشکار بین سایه ها وجود دارد را کاهش می دهد.  داشتن سایه ای ظریف به ایجاد یک صحنه ی طبیعی تر و واقعی تر کمک می کند.

قضیه ای که باید به آن توجه کنیم اینه که برای اینکه تلویزیون سازگار با HDR در نظر گرفته شود، نیازی به نمایش تمام رنگ ها در سیگنال 10 بیتی ندارد، بلکه باید قادر به پردازش سیگنال و ایجاد یک تصویر براساس آن اطلاعات باشد.

سوال دیگه ای که برای همه ی مشتری هامون پیش میاد اینه که : اگر من یک تلویزیونHDR داشته باشم، همه چیزهایی که تماشا میکنم HDR خواهد بود؟

ای کاش به این آسانی بود که هر چیزی که با این تلویزیون ها تماشا میکردیم بصورت HDR برای ما به نمایش در می آمد اما برای این کار باید محتوایی را که تماشا میکنیم نیز HDR باشد.  به عبارت دیگر، هر دو منبع یعنی هم فیلم وهم تلویزیون باید با HDR سازگار باشند.  خوشبختانه، با ظهور Ultra HD Blu-ray و پیشرفت سایت های اینترنتی آنلاین ازقبیل Netflix وآمازون، سازندگان محتوا قادر خواهند بود به راحتی محتوای  HDR  را ارائه دهند.

 

netflix در تلویزیونهای hdr

 

سوال دیگری که پیش میاد اینه که: تلویزیون HDR بخرم یا نه؟

در حال حاضر استاندارد رسمی HDR ، به شکل Ultra HD Premium وجود دارد و با داشتن این لوگو ریسک خرید تلویزیونهایی که فقط  ادعا می کنند با HDR سازگارهستند ، به حداقل می رسد. اگر شما یک تلویزیون  HD Premiumرا خریداری  کنید مطمئن هستید که تلویزیون شما قادر به برآورده کردن استانداردهایHDR  می باشد که توسط اتحادیه ی سازندگان UHD ارائه شده است.

گفتنی ست  که اکنون زمان مناسبی براي سرمایه گذاری برای خرید تلویزیونHDR  می باشد .اگر چه تا به حال رزولوشنK 4 جزو بالاترین کیفیت تصویرهای موجود در صنعت تلویزیون بوده است اما با تقابلی زیبا از رنگهای سیاه و سفید که محتوایHDR  فراهم کرده است و کیفیت پیچیده ای از رنگ ها که توسط 4k ایجاد شده است ، ظرافت و زیبایی دو چندانی به کیفیت و تصاویر تلویزیونی بخشیده شده است .

با اطمینان خاطر میتوان گفت که خرید تلویزیون HDR در حال حاضریک حرکت هوشمندانه است.

نظرات کاربران

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
وبسایت:
نظر:
Captcha
سبد خرید
۰ کالا
۰ تومان